Kde jsme se tu vzali

Historie

Počátek našeho scházení se datuje do roku 2002. Tehdy se začaly scházet tři mladé manželské páry, které očekávaly přírůstek do rodiny. Od té doby jsme se rozrostli do volné klubové činnosti asi třiceti rodin s předškolními i školními dětmi.

Činnost

Během roku o víkendech pořádáme jednodenní výlety zejména do přírody, na kterých je připraven program pro děti. V přípravě programu se rodiny střídají. Dále organizujeme i další tematické akce (novoroční výprava, několikadenní duchovní obnova celých rodin atd.) a pomáháme kobyliské farnosti při organizování farních posezení – tzv. agapé. Mimo to vyjíždíme každoročně na tzv. stmelovací prodloužený víkend před táborem. Naše celoroční činnost pak vrcholí o prázdninách účastí na týdenním letním táboře v duchu „family skautingu“. Dále se též nepravidelně scházíme jako společenství rodin pod vedením našich duchovních rádců – aktuálně p. Zdeňka Jančaříka, SDB (pouze duchovní obnovy) a p. Tomáše Mareše, SDB.

Proč zrovna Pavouček Iktomi?

V našem názvu jsme se inspirovali indiánskou mytologií. Iktomi byl v lakotském duchovním světě nadpřirozeným a bájným ochráncem svého lidu. Tento zbožňovaný lakotský národní hrdina se zjevoval nejčastěji v podobě Pavoučka (lakotsky Iktomi). Svému lidu pak svěřil mnoho důležitých znalostí a vědomostí (zde má např. i původ legenda o lapači snů).

Pro nás Pavouček symbolizuje pavučinu přátelství, která nás spojuje napříč generacemi…

Symbolika našeho loga

Kruh („kruh života“) značí, že v našem sdružení se společně setkávají všechny generace – děti, rodiče i prarodiče. Ačkoliv každý z nás je na jiném místě své životní pouti,  přesto vzájemně spolupracujeme podle svých sil a schopností.
Pavučina značí síť dobrých  vztahů, které se s pomocí Velkého Ducha snažíme vytvářet mezi sebou i okolím.
Pavouček uprostřed kruhu symbolizuje neustálé úsilí vždy znovu a znovu začínat  navzdory těžkostem, které nás v životě potkávají.
Týpí značí rodinnou atmosféru a pohodu, která  vládne na našich akcích i táborech. Značí střechu, kam se můžeme ukrýt v době nepohody a načerpat novou sílu a radost.

A teď podrobnější vysvětlení symboliky Pavoučka:

Stará indiánská lakotská legenda praví:

V dávných dobách seděl starý muž na vysoké hoře a rozjímal. Tu se mu v podobě pavouka zjevil Iktomi, velký kouzelník a učitel moudrosti. Iktomi hovořil posvátným jazykem, kterému dovedl porozumět už jen starý muž. Jak  Iktomi hovořil, vzal vrbovou obruč zdobenou peříčky a začal splétat pavučinu. Vyprávěl o kruhu života: o tom, jak začínáme náš život jako nemluvňata odkázaná na pomoc druhých, přicházíme do dětství a potom do světa dospělých. Nakonec přichází stáří, kde o nás musí být pečováno jako na počátku naší pouti. Kruh se uzavírá. Iktomi řekl: „ V každém období lidského života působí na člověka mnoho sil, jak špatných, tak dobrých. Dobré síly pak působí v souladu s harmonií přírody a Velkým Duchem.  Iktomi pak podal vrbovou obruč s utkanou pavučinou starému muži a řekl: „ Pohleď, pavučina vyplňuje celý  kruh, ale zároveň je otvory otevřená do prostoru.  Budeš-li prosit Velkého Ducha, pavučina tě během noci ochrání  před před špatnými silami přicházejícími zvenčí. Ty se zachytí a zamotají v pavučině a paprsky ranního slunce, které na pavučinu dopadnou je spálí. Ty dobré však  propustí a ovlivní tvé myšlenky a skutky. Zároveň však pavučina během spánku zachytí tvé dobré sny a  vize a po peříčku na okraji obruče ti skanou rovnou do srdce. Ty špatné pavučina propustí ven do prostoru a již se nevrátí.  Pavučina ti pomůže dosáhnout tvých nejvyšších cílů a uchová tvé dobré nápady, sny a vize.“ Starý muž o svém vidění pověděl svému lidu a ještě dnes mnoho Lakotů používá chytač snů3) jako pavučinu svého života. Visí nad postelí a prosívá sny a myšlenky. Ty dobré zachytí a nese životem. Ty špatné propustí a odstraní jako pavučinu svého života. Visí nad postelí a prosívá sny a myšlenky. Ty dobré zachytí a nese životem. Ty špatné propustí a odstraní.