O nás‎ > ‎

Co jsme zač

Klub rodičů s dětmi „Pavouček – IKTOMI“

při 52. skautském středisku Stopaři Praha 8 a farnosti svaté Terezie z Lisieux v Praze Kobylisích.

Číslo organizační jednotky: 118.52.120-0

Historie

Počátek našeho scházení se datuje do roku 2002. Tehdy se začaly scházet tři mladé manželské páry, které očekávaly přírůstek do rodiny. Od té doby jsme se rozrostli do volné klubové činnosti asi třiceti rodin hlavně s předškolními dětmi.

Činnost

Během roku o víkendech pořádáme jednodenní výlety zejména do přírody, na kterých je připraven program pro děti. V přípravě programu se rodiny střídají. Dále organizujeme i další tématické akce (potáborové veřejné promítání, drakiáda, podzimní výlet, novoroční výprava, několikadenní duchovní obnova celých rodin a další příležitostné akce) a pomáháme kobyliské farnosti při organizování farních posezení - tzv. agapé. Mimo to vyjíždíme každoročně na tzv. stmelovací prodloužený víkend před táborem. Naše celoroční činnost pak vrcholí o prázdninách účastí na týdenním letním táboře v duchu „family skautingu“. Dále se též nepravidelně scházíme jako společenství rodin pod vedením našich duchovních rádců - aktuálně p. Zdeňka Jančaříka,SDB (pouze duchovní obnovy) a p.Josefa Kopeckého ml.,SDB.

Tábory

Od roku 2006 každoročně vyjíždíme na týdenní prázdninové tábory rodin s dětmi. Střídáme vždy obrok místa táboření. Jeden rok táboříme pod plachtami indiánských týpí v Měsíčním údolí na břehu řeky Blanice a následující rok využíváme srubový tábor v jižních Čechách na třeboňsku na břehu Lužnice ("Chatky na Jihu"). Počet tábořících rodin se ustálil na cca dvanácti až patnácti rodinách (každá rodina v jednom týpku či chatce). Pomáhá nám realizační tým kamarádů - chlapců a dívek v roverském věku a o kuchyni se obětavě starají naše milé kuchařky, kterým pomáháme ve službách. Celým táborem se jako zlatá nit proplétá legenda táborové hry, na jejímž tématu se společně domlouváme během předtáborového stmelovacího víkendu. Jednotlivé rodiny se střídají ve velení i organizování  herních etap. Již tradičně hlavní postavu celotáborové hry ztvárňuje náš duchovní rádce.

Symbolika

V našem názvu jsme se inspirovali indiánskou mytologií. Iktomi byl v lakotském duchovním světě nadpřirozeným a bájným ochráncem svého lidu. Tento zbožňovaný lakotský národní hrdina se zjevoval nejčastěji v podobě Pavoučka (lakotsky Iktomi). Svému lidu pak svěřil mnoho důležitých znalostí a vědomostí (zde má např. i původ legenda o lapači snů).

Pro nás Pavouček symbolizuje pavučinu přátelství, která nás spojuje napříč generacemi….